כתבת תוכן

206954545346002271bbbb

הדרך למערכת היחסים המושלמת עם הבנק מאת: משה יסקין רו"ח

חלקו הראשון של המאמר עסק בפגישה הראשונה עם הבנקאי: מה היא כוללת, מה כדאי לומר במהלכה ואיך צריך להיראות בה. בהנחה שהפגישה הראשונה הסתיימה בהצלחה, אתה חוזר הביתה בהרגשה שיש לך עם מי לדבר. בפגישה הראשונה חשוב שלא תחתום על שום מסמך אלא רק תלמד על הצד השני ותשמיע את הפרטים הבסיסיים עליך ועל העסק שלך. לפני הפגישה השנייה, עדיף שתצא לעוד פגישות ראשונות עם בנקים מתחרים. כדאי שתעשה מעין סקר שוק ורק לאחר שתבין מה יש לשוק להציע תחליט עם איזה בנק אתה רוצה להתקדם.

 

הפגישה השנייה (ואולי גם השלישית אם צריך) חשובה לא פחות מזו הראשונה, ובה מגלים יותר על הכוונות של הצד השני. בפגישה הראשונה כולם נחמדים ונזהרים שלא להבליט את הדברים הרעים, אבל צריך להבין שכל קשר הוא קשר אינטרסנטי ולכל צד יש מטרות.

 

1. הצהרת כוונות – מחפש קשר רציני ומחייב

בפגישה השנייה אתה מבין איזו נדוניה כל צד נותן לשני במסגרת הקשר. בשלב זה אתה חייב להוכיח לבנק שאתה מחפש קשר רציני ומחייב. תראה לבנקאי את התוכנית העסקית שלך, את תזרים המזומנים, הזיכרון הארגוני ואת הרקורד שלך. תציג לו את הקשרים שלך, הסביבה העסקית שאתה נמצא בה כיום ואיפה תהיה בעוד שנה וחמש שנים. הבנקאי מצדו חייב להראות לך מה הוא יעשה בשבילך. הרי אתה לא פותח חשבון רק כדי להחליף את הבלטות בחדר השינה – אתה רוצה לדעת איפה יהיה הבנק בחודשים הקשים, חלילה, של העסק שלך ואיך הוא יתגמל אותך על היותך לקוח טוב.

 

2. תהיה אמין וקונקרטי

אין שום טעם לשקר או להציג דברים בצורה לא ריאלית. כמו בכל קשר, זה יתפוצץ יום אחד. לכן, כדאי לך לבדל את עצמך מאחרים בכך שתהיה אמין וקונקרטי. אתה יודע לא לשקר לרופא המשפחתי שלך, לדוגמה, מפני שכל מניפולציה או הסתרת מידע תעלה לך בבריאות. כך נכון הדבר גם לגבי הבנקאי. אם יתפוס אותך משקר – והוא יתפוס, הדירוג שלך כלקוח ייפגע ומערכת היחסים ביניכם תגיע למבוי סתום, ללא אפשרות לצעוד יחד אל האתגרים הבאים.

 

3. הניסיון והקשרים של הבנקאי ושלך

"ספר לי מיהם חבריך ואספר לך מי אתה", אומרת האימרה הידועה. לכן, בשלב ההיכרות כדאי לנסות להבין כמה ניסיון יש לבנקאי שמולך בעבודה מול לקוחות עם צרכים דומים. הבנקאי לא ייתן לך שמות, וטוב שכך, אך נסה לקבל דוגמאות למקרים בהם הבנק עזר לעסקים במשבר. מהצד שלך, תוכיח לבנקאי שאתה יציב בזכות החברים/שותפים שאתך. ייתכן מאוד שאתה בתחילת הדרך ועוד אין לך שמות לנופף בהם, אבל תראה לבנקאי את הפוטנציאל שבך, גם על ידי ההיכרויות והקשרים שיש לך באותו הרגע.

 

4. בחן את ההצעה שקיבלת

בדרך כלל, בפגישה השנייה (או השלישית) נוצרים המבחנים הראשונים, ועליך לבחון כיצד הוא עומד בהם: בדוק איזו הלוואה אתה יכול לקבל ומהי מסגרת האשראי שהבנקאי מציע לך. זהו גם השלב שבו מסירים את המסכות ורואים באמת איך הבנק תופס אותך והאם הוא מתייחס אליך ברצינות. גם אם אתה לא צריך הלוואה, עליך לבחון את הצד שמולך, וגם אם לא תיקח את ההצעה שלו, תבין האם כדאי לך להישאר במערכת היחסים הזו או לברוח ממנה בזמן.

 

גם אם כל המבחנים הראשונים עוברים בהצלחה, ואתה והבנקאי הופכים לבני זוג, הדרך למערכת יחסים מוצלחת עדיין ארוכה. אתם עוד תצטרכו להמשיך לבנות את הקשר, לחזק ולתחזק אותו.

 

שתפו כתבה: