כתבת תוכן

הלוואות-לעסקים

תמרורים לזיהוי קשיים בעסק מאת: משה יסקין רו"ח

ניהול עסק הוא דבר שגרתי, מורכב ולעתים אף סזיפי. הוא כולל משתנים רבים, כגון: התנהלות מול לקוחות, מול ספקים, קבלת סחורה, בדיקת פעילות המתחרים, ניהול נכון של תזרים המזומנים והספרים, ועוד. כל בעל עסק מעוניין כמובן שהעסק שלו יפרח וישגשג, אך לא אחת, מסיבות כאלה ואחרות, החלומות לא מתגשמים והעסק נקלע לקשיים. במקרים קיצוניים אף יותר, הכישלון מכה בבעל העסק כרעם ביום בהיר.

כדי לנטרל את אלמנט ההפתעה, רצוי לנקוט במספר צעדים על מנת לזהות את הנפילה הצפויה, ואולי אף לנסות למנוע אותה.

 

למענך, בעל העסק ומנהלו, ריכזתי מספר תמרורי אזהרה, שיסייעו לך לבחון האם העסק בקשיים. עם הופעתם של סימנים אלה, אני ממליץ לך להתייעץ עם רואה החשבון שלך, מה אפשר וצריך לעשות על מנת להחזיר את העסק לדרך המלך.

 

1. זהה את הכתובת שעל הקיר

זהה את הכתובת שעל הקיר ואת סימני האזהרה, שהופעתם מעידה על בעיה שעלולה לדרדר את העסק, ואל תתעלם מהם. ההכרה בבעיה היא שלב ראשון בפיתרונה.

בעל עסק שמיישיר מבט לראי ורואה את המציאות – יודע לבצע את השינויים הנדרשים בחשיבתו העסקית ולהוביל את העסק להצלחה.

 

2. התבוננות פנימית

כל עסק מושפע מאוד מאופן ההתנהלות של בעליו ומנהליו. מכאן, שאם אתה לא נהנה לקום בבוקר לעבודה, נשבר במצבי לחץ ובאופן כללי, חש הרגשה לא טובה בעסק, סביר להניח שלתחושות אלה קיימות השלכות ישירות על מידת הצלחת העסק, והוא דועך יחד איתך.

חשיבה חיובית, הסתכלות אופטימית, הנאה, הכרה שהעסק שלך קודם לך – שהצלחת העסק היא ההצלחה שלך והיכולת לנצל משברים לטובתך במקום להישבר – הם שיובילו אותך לפעולה ממוקדת מטרה – הצלחת העסק!

 

3. מבחן הבנק

השורה התחתונה בחשבון הבנק אינה משקרת. כשההכנסות יורדות ו/או ההוצאות עולות, הגירעון גדל ואתה מבקש הגדלת מסגרות ותוספת הלוואות, אתה חייב להבין שיש בעיה.

בנוסף, עלייה של האובליגו בבנק (החבות הכוללת לבנק) עלולה להעיד על קושי ביכולת לשלם משכורות, כולל את המשכורות של הבעלים, הוצאות סוציאליות, נלוות ועוד.

כאשר עולים קשיים מול הבנק, כדאי לך לפנות לרואה החשבון שלך כדי לבחון אם מדובר בעניין נקודתי או שמדובר במגמה שלילית בעסק.

כך גם במקרים בהם אתה נתקל בכתף קרה מהבנקאי. למשל, כשאתה מבקש הלוואה או הגדלת מסגרת האשראי ונענה בשלילה. קיומן של חריגות סדרתיות ממסגרות האשראי המאושרות יגרור בד"כ העלאת ריבית, דרישה לחיזוק בטחונות, ערבים ו/או שיעבוד נכסים לטובת הבנק.

אין רע בלי טוב. למעשה, הקשיים שיערים עליך הבנקאי יחשפו בפניך את הליקויים בעסק שלך, ולכן יש לראות בבנקאי שותף לדרך ולנצל את ניסיונו במציאת פתרונות מימון יצירתיים לבעיות שאובחנו על ידו בעסק.

 

4. חריגה לא מתוכננת בסעיפי ההוצאות

חריגה מיעדי התוכנית העסקית בסעיפי ההוצאות מחייבת עצירה לבחינת הנושא בסיוע רואה החשבון של העסק. יכול להיות שמדובר בתמחור לא נכון של העלויות, פחת גבוה או סיבות רבות נוספות.

רואה חשבון טוב יוכל לעבור איתך על סעיפי ההוצאות השונים ולסייע במציאת מקור הבעיה.

 

5. שינויים בתנאי אשראי של ספקים ולקוחות

כשספקים שאתה עובד אתם בשיטה של שוטף+30 פתאום דורשים הקדמת תשלומים, או כשלקוחות שחייבים לך מתחמקים מלשלם – נדרשת פעולה מיידית כדי לבדוק האם הבעיה היא נקודתית אצלם, או שמדובר במגמת שוק שבקרוב תפגע גם בך…

 

6. אין מכירות – בעיות במוצר ובסביבתו

במקרים רבים, אתה מאוהב במוצר שאתה מייצר/בשירות שאתה נותן ובטוח שמדובר ברעיון כביר, אולם לא נמצא לו דורש, אין מכירות… סיבות לכך יכולות להיות תמחור לקוי, שמוביל לכך שהלקוחות חושבים שהמחיר שאתה גובה עבור המוצר/שירות שלך גבוה מדי, שיווק לא נכון או תמיכה/שירות לקוחות שדורשים שיפור.

 

7. עלייה / ירידה במלאי

לעתים, עסקים לא מגיבים לירידה בביקושים וממשיכים לייצר למלאי. במקרים בהם מאובחנת עלייה לא סבירה ברמת המלאי בעסק יש לעצור מיידית ולאתר את מקור הבעיה, שכן ייצור למלאי יכול לגרום לקריסת עסקים. מצד שני, יש מקרים בהם היקף הייצור והמכירות לא משתנים, אולם יש ירידה לא מוסברת במלאי. גם כאן יש לעצור ולבחון את הסיבות – אולי מדובר בקנוניה של אחד העובדים שגונב מהמחסן? אולי חלה ירידה ביעילות הייצור כך שכמות המוצרים המיוצרת מאותה כמות של חומרי גלם ירדה?

יש לפעול במהירות ובנחישות על מנת לאתר את הסיבה בטרם ייגרם לעסק נזק בלתי הפיך.

 

8. תזרים מזומנים

תזרים המזומנים מאפשר לך לדעת האם העסק מייצר כסף או "מדמם" – החוב שלו גדל בכל חודש. יש לבדוק אם מדובר בבעיה נקודתית אליה יש להיערך מראש בתיאום עם הבנק, או אם מדובר בבעיה אקוטית שמחייבת את העסק להיערך מחדש ולהתייעל.

מומלץ להתייעץ עם רואה החשבון כדי לנסות להבין איפה הכסף. הניסיון שנצבר אצלו במהלך עבודתו השוטפת יכול לחסוך לך זמן יקר – והרבה כסף…

 

9. קיום פערים בין התוכנית העסקית למציאות

בעלי עסקים נוטים לתחזיות אופטימיות לגבי העסק שלהם. כל בעל עסק מקווה שההערכות האופטימיות שלו יתממשו… קיומם של פערים בין התכנון לבין הביצוע יכול להעיד על בעיה אמיתית בעסק ואף לכוון לסעיפים הבעייתיים (בהכנסות או בהוצאות).

תוכנית עסקית מבוססת ומאוזנת יכולה להגביר את סיכויי ההצלחה של העסק (והכל בכפוף לקיומו של מוצר טוב בעל ביקוש אמיתי בשוק).

 

10. שולי רווח נמוכים מדי

רווח נמוך מהציפיות מעיד על קיומה של בעיה. למשל, אם בתוכנית העסקית שלך צפית רווח גולמי בשיעור של 25% ובפועל הוא עומד על 6% בלבד יש לבדוק מדוע קיימת כזאת סטיה – האם מדובר בבעיה בתמחור המוצר? ביקוש נמוך? עלויות גבוהות מהמתוכנן?

רואה חשבון או יועץ כלכלי טוב יסייעו לך לזהות את גורמי הבעיה ולהגיע לפיתרון על מנת לצאת מהמצב במהירות האפשרית ובנזק מינימלי.

 

11. גם צרות טובות הן צרות….

קצת אופטימיות לסיום: גידול בצורכי ההון החוזר ובמסגרות האשראי בבנק לא מעידים בהכרח על קשיים. לפעמים מדובר בבעיה טובה, כגון צורך במימון נוסף להון חוזר, שנובע מגידול במכירות ו/או גיוס עובדים חדשים וכדומה. גם כאן נדרשת תגובה עניינית על מנת שהעסק יישאר במסלול הצמיחה בו הוא נמצא…

שתפו כתבה: